Rak v ustni votlini
Najpogostejša mesta pojavljanja raka glave in vratu so ustna votlina, grlo ter srednji in spodnji del žrela. Najpogostejši simptomi so motnje pri žvečenju, govoru, dihanju, požiranju ali motnje sluha.
Raki glave in vratu povzročajo različne znake in simptome, ki so odvisni predvsem od osnovnega organa, v katerem nastane rak. Najpogostejša mesta pojavljanja raka glave in vratu so ustna votlina, grlo ter srednji in spodnji del žrela. Najpogostejši simptomi so motnje pri žvečenju, govoru, dihanju, požiranju ali motnje sluha. Požiranje je lahko oteženo ali boleče. Pojavijo se lahko občutek tujka v grlu, razjede, sprememba barve glasu oziroma hripavost, manj razumljiv govor, izcedek iz nosu ali ušesa, solzenje. V primeru nastalih zasevkov so povečane bezgavke v področju glave in vratu, ki so ponavadi neboleče.
Bolezenski znaki, na katere morate biti posebej pozorni so:
• težave pri žvečenju, požiranju ali dihanju;
• trajna neprehodnost nosnih votlin ali ponavljajoče se krvavitve iz nosu;
• hripavost ali sprememba barve glasu, ki traja več kot 3 tedne;
• zmanjšana gibljivost jezika;
• občutek tujka v žrelu
• neboleča bela ali rdeča rana v ustih;
• izguba voha ali okusa;
• nenadna izguba sluha ali bolečina v ušesu (še posebej samo na eni strani);
• oteklina ali zatrdlina v ustih ali vratu;
• dvojni vid;
• nepojasnjena utrujenost ali hujšanje brez razloga.
V kakšnih oblikah se pojavlja rak ustne votline?
Rak glave in vratu je raznolika skupina bolezni, v katero sodijo različni maligne spremembe na področju glave in vratu (ustnice, ustna votlina, žrelo, grlo, nosna votlina, obnosne votline, žleze slinavke, bezgavke). Najpogosteje se pojavi v obliki rane na sluznici, ki se ne zaceli v roku 14 dni.
V katerih življenjskih obdobjih se ta oblika raka pojavlja najpogosteje?
Rak glave in vratu se 3-krat pogosteje pojavlja pri moških, ki so starejši od 40 let in uživajo alkoholne ter tobačne izdelke. Kljub temu pa se ta vrsta raka lahko pojavi tudi pri nekadilcih in abstinentih. Vsako leto je v Sloveniji odkritih okoli 450 novih malignih sprememb glave in vratu.
Alkohol in tobak sta najpogosteje omenjena dejavnika tveganja za nastanek raka. Kateri pa so še drugi dejavniki tveganja?
Najpogostejša dejavnika tveganja sta uživanje tobaka in alkohola. Uživanje tobaka močno zviša tveganje za nastanek rakov glave in vratu. Najnevarnejše je kajenje cigaret, tveganje pa povečajo tudi kajenje cigar, pipe ter žvečenje tobaka, prav tako je zelo nevarno tudi pasivno kajenje. Uživanje alkohola samo po sebi poviša nevarnost nastanka raka, dodatno škodljivo deluje pa ob sočasnem kajenju. Slaba ustna higiena in nesanirano zobovje lahko tudi pripomoreta k nastanku raka ustne votline. Dejavnik tveganja za raka ustne votline pa je lahko tudi okužba z rizičnim tipom humanih papiloma virusov (HPV).
Kako hitro raste ploščatocelični karcinom? Kako poteka zdravljenje?
V več kot 90 % je maligni tumor glave in vratu sluznični ploščatocelični karcinom. Tumorji v zgodnji fazi se največkrat kažejo kot rdečkasta ali belkasta sprememba na sluznici - kot razjeda, ki traja več tednov ali mesecev, se ne zaceli in večkrat zakrvavi. V začetku ti tumorji ne bolijo, v napredovali fazi pa je bolečina navadno precej izražena. Žal se še vedno večina rakov v ustni votlini odkrije šele v napredovali fazi, bolniki pa redko poiščejo pomoč zdravnika ali zobozdravnika.
Zdravljenje karcinoma poteka kirurško, z obsevanjem in s sistemskim zdravljenjem. Ključno pri zdravljenju je, da karcinom odkrijemo čim prej. Pomembno je samopregledovanje ustne votline in redni obiski pri zdravniku oziroma zobozdravniku. V kolikor gre za sum na raka ustne votline pa je potrebna takojšnja napotitev pacienta k specialistom maksilofacialne kirurgije in natančna diagnostika. Samo zdravljenje se razlikuje glede na velikost tumorja, odvisno je tudi od tega kako zelo je tumor napredoval.
Kakšno je v povprečju preživetje bolnikom, ki so jim odkrili rak ustne votline?
Petletno preživetje bolnikov z rakom v ustni votlini je okoli 55 %. Nizko preživetje je rezultat poznega odkrivanja raka in posledica drugih bolezni, ki spremljajo bolnike z rakom.
Kaj lahko storimo sami, da preprečimo nastanek raka ustne votline?
• ne kadimo oziroma opustimo kajenje;
• opustimo pitje alkohola oziroma pijemo zmerno
• redno poskrbimo za ustno higieno in za zdravje zob;
• upoštevajmo predpise o varstvu pri delu;
• pri sumljivih znakih se takoj posvetujemo pri izbranem zdravniku.